Mecséren sokan éltek hajózásból, hajóvontatásból, halászatból, illetve révészkedésből. Főleg nyugati árukat, de hazai termékeket – elsősorban bort és halat – szállítottak...
A település életében, kiterjedésében, a népesség megélhetésében kedvező feltételeket biztosított a folyóparti fekvés, a víz közelsége. A mederváltás, a zátonyok keletkezése veszélyessé, gyakran pedig lehetetlenné tették a Duna szigetközi szakaszán a hajózást, ezért a fő vízi közlekedési útvonal a Mosoni‐Duna volt. A folyással szemben lovak vagy emberek vontatták a bárkákat. A falu hosszú évszázadokon keresztül kihasználta ezt a lehetőséget. Mecséren is sokan éltek hajózásból, hajóvontatásból, halászatból, illetve révészkedésből. Főleg nyugati árukat, de hazai termékeket – elsősorban bort és halat – szállítottak. Nehéz munkának bizonyult, mivel ismerni kellett a vizeket, nagy gondot jelentett a vontatóút fenntartása, ahol az emberek, állatok jártak. A vontatók egész nap, pirkadattól késő estig dolgoztak, hogy egy‐egy napon minél magasabbra húzassák fel hajójukat az árral szemben. Jól kerestek, bár gyakran előfordult, hogy elitták a kereset nagy részét. Mire hazaértek, alig maradt pénzük. Erről ír a „VilágKrónika” 1886. március 12‐ei száma is. „A kis Mecsér lakói abban az időben, mikor még a vasutat hírből ismerték, főleg fuvarozással keresték kenyerüket Pest és Bécs között, sőt otthon is, mikor a Mosony és Győr közt sűrűn közlekedő gabonás vontató hajók a Dunán megfeneklettek: ez pedig gyakran megtörtént és ilyenkor a teher egy részét Mosonyba ő k fuvarozták. A férfi‐népesség az év legnagyobb részét a Kis‐Dunán és az országúton töltötte, nem csekély hátrányára saját gazdaságának és jó erkölcseinek. Keresményük java az útszéli kocsmákba vándorolt s haza néhanapján csak ők meg az üres tarisznya jutottak”. Az utolsó hajó‐vontatók a településen a Dobaiak voltak, akik ezen kívül halászattal is foglalkoztak. Amikor a gőzhajó megjelent a Dunán, akkor lassan megszűnt a vontatás, ezzel együtt az ez irányú foglalkoztatási lehetőség is. Mecséren még ma is áll a hajó‐vontatók háza, ami jelenleg magántulajdonban van.
Hajóvontatók szállodája, pihenőhelye is megtekinthető, ahol a lovak pihentető istállója is eredetei állapotában meg van. Mecséren még ma is áll a hajó‐vontatók háza, ami jelenleg magántulajdonban van.
Elérhetőségek
Cím: Mecsér, Dózsa u. 56.